Accés directe al contingut de la pàgina

Notícies

3, 2, 1 de desembre!

17/11/2010

Comença el compte enrere per celebrar el Dia Mundial de Lluita contra la Sida

  • Dia Mundial de LLuita contra la Sida 2010 cat

El dimecres 1 de desembre es commemora a tot el món el Dia Mundial de Lluita contra la Sida. La idea de dedicar un dia a la lluita contra la sida va néixer a la cimera mundial de ministres de sanitat de l'any 1988, dins els programes de prevenció de la sida. Des d'aleshores, cada any el dia 1 de desembre es recorda a tot el món l'epidèmia global d'aquesta malaltia, causada per la extensió de la infecció del VIH, amb un seguit d'activitats i campanyes organitzades per entitats de tots els països.

A SIDA STUDI ja ho tenim tot apunt per celebrar la jornada, i ho farem de diverses maneres.

Si ets periodista o necessites tenir més informació de què és el Dia Mundial de Lluita contra la sida, posem al teu abast un argumentari, amb preguntes i respostes sobre aquesta jornada, a més de les principals dades epidemiològiques de la situació actual del VIH/sida al món, a l'estat espanyol i a Catalunya. Per últim si vols informació bàsica de què és el VIH/sida, pots consultar les nostres preguntes més freqüents.

Si vius a Catalunya, t'interessarà saber que cada any el departament de la salut de la Generalitat de Catalunya publica un comunicat oficial en motiu del Dia Mundial de Lluita contra la Sida amb el suport del teixit associatiu català. Aquest any el lema és "Estima't. Fes-te la prova. Utilitza preservatiu", i el seu objectiu és promoure el diagnòstic precoç del VIH i prevenir-ne la infecció.

SIDA STUDI també porta el Dia Mundial de Lluita contra la Sida als municipis de Montmeló, Piera i Vilassar de Dalt a través de l'Àrea de Salut Pública i Consum (SSPiC) de la Diputació de Barcelona. D'altra banda, s'organitzaran xerrades, exposicions de cartells sobre el VIH/sida i es distribuirà material informatiu i preventiu a Castellbisbal i 16 municipis més de Catalunya i de l'estat espanyol.

La nostra entitat tampoc s'oblida dels centres de justícia, on es duran a terme xerrades i es distribuirà material informatiu, i el barri del Raval de Barcelona, el nostre barri, on també es repartirà material informatiu i preventiu en espais d'oci i a les biblioteques públiques.

En tots aquests punts SIDA STUDI distribuirà uns materials especialment editats per celebrar aquesta jornada i dissenyats per Clara Herreros: un calendari de butxaca i uns punts de llibre

Què puc fer per celebrar el Dia Mundial de Lluita contra la sida?

Des de SIDA STUDI et convidem a unir-te als actes de commemoració del Dia Mundial de forma molt senzilla. D'una banda, pots passar-te el dimecres dia 1 per la plaça universitat de Barcelona. De 10 del matí a 20h de la tarda s'instal·laran unes carpes que agruparan les 20 entitats membres del Comitè 1r de Desembre - Plataforma Unitària d'ONG SIDA i les entitats convidades on s'hi realitzarà diverses activitats per commemorar el Dia Mundial.

SIDA STUDI serà present a la carpa unitària com una entitat membre del Comitè 1r de Desembre i distribuirà els calendaris de butxaca i punts de llibre a més de material preventiu.

De l'altra, pots participar virtualment a través de la nostra pàgina al Facebook, on t'anirem informant de totes les activitats. En aquest sentit, hem editat un banner i una imatge del Dia Mundial de Lluita contra la Sida que et convidem a col·locar en el teu perfil de Facebook, Twitter, Tuenti o bloc per a recordar als teus amics i amigues aquesta jornada i contribuir així a sensibilitzar sobre el VIH/sida.

Si necessites la imatge o el banner amb més qualitat, escriu-nos i te'l farem arribar.

Aquest any el Dia Mundial de Lluita contra la Sida se centra a recordar el dret a la salut i a l'accés universal als medicaments. Segons les dades publicades per Onusida en el seu informe "Situació de l'epidèmia del Sida 2009", malgrat el descens de nous casos de VIH hi ha 3'7 milions de persones que viuen amb el VIH al món, la xifra més elevada mai registrada. Aquesta xifra s'explica per l'augment de persones que tenen accés als tractaments: entre l'any 2003 i  el 2008 el número de persones que necessitaven tractament i l'han rebut ha passat del  3% al 42%.

Per més informació consulta la nostra pàgina del Dia Mundial