Accés directe al contingut de la pàgina

Notícies

El nostre 25è aniversari en la nova seu de Can Ricart

12/11/2012

Un cop acabat el trasllat inaugurem de manera oficial el nou local amb la presència dels responsables de les Àrees de Salut i Patrimoni de l'administració local de Barcelona i del responsable del Programa de la Sida de la Generalitat de Catalunya.

El dia 29 d’octubre passat va ser un dia molt especial per a tots nosaltres: vam celebrar el 25è aniversari de la nostra entitat SIDA STUDI i, al mateix temps, vam inaugurar la nostra nova seu social del carrer Emília Coranty 5-9 (Complex Can Ricart) de Barcelona. Va ser la culminació d’un gran esforç de tots els treballadors i voluntaris de l’entitat per adequar el local a les necessitats del centre.  Vam haver de deixar enrere, arran del cop de les retallades, la seu de Raval i el que és més important, a companys que al llarg de tots aquests anys han ofert el millor d’ells a SIDA STUDI.

A l’acte hi van assistir Cristina Iniesta, delegada de Salut de l’Ajuntament de Barcelona, Albert Giménez, director del Programa per a la Prevenció i Assistència de la SIDA del departament de Salut de la Generalitat de Catalunya, Josep Mª Rius, director de Patrimoni de l’Ajuntament de Barcelona, Montse Pineda, presidenta del Comitè 1er. De Desembre – Plataforma Unitària d’ONG-SIDA de Catalunya i Rosa Llopis, presidenta de SIDA STUDI.

Totes les intervencions van subratllar la trajectòria de l’entitat en aquests 25 anys en la prevenció del VIH/sida des de l’àmbit de la informació i de la documentació. Es va destacar el fet que la nostra entitat és l’únic centre de documentació i recursos pedagògics sobre VIH/sida a l’Estat espanyol. També l’oferta de serveis: tallers per a joves i persones amb discapacitat, distribució gratuïta de preservatius, formació d’educadors/es, exposicions de cartells, la consultoria anònima, l’assessorament personalitzat, etc.

La sra. Cristina Iniesta va posar l’èmfasi en el valuós fons documental de SIDA STUDI, que ha esdevingut la memòria històrica de la malaltia. És per això i per la seva tasca social que l’Ajuntament de Barcelona vol continuar treballant conjuntament amb la nostra entitat per tal de garantir-ne la conservació.

La nostra presidenta, Rosa Llopis, va assegurar que tot i l’actual conjuntura econòmica i social, SIDA STUDI continuarà treballant per eradicar la pandèmia i per defensar els drets humans de totes les persones que viuen amb el VIH/sida.